Background Image

Chcete najlepšiu hypotéku? Využite služby hypošpecialistu. Je zadarmo...

Post Image

Chcete najlepšiu hypotéku? Využite služby hypošpecialistu. Je zadarmo...


Väčšina kupovaných nehnuteľností sa dnes financuje prostredníctvom hypotekárneho úveru, tzv. hypotéky. Ak nepatríte medzi tých zopár šťastlivcov, ktorý majú na kúpu bytu či domu hotovosť, oplatí sa venovať pozornosť výberu banky kde si vezmete hypotéku. Ak zoberiete do úvahy, že úver budete splácať 30 rokov, aj naoko malý rozdiel vo finančných podmienkach dvoch konkurenčných ponúk bánk, môže v optike 30-tich rokov predstavovať rozdiel aj niekoľko tisíc Eur, ktoré zbytočne preplatíte.

Pri výbere tej správnej banky máte dnes na výber 2 možnosti. Buď si vybavíte úver sami, alebo využijete služby hypotekárneho špecialistu, ktorých je na trhu veľa. Hľadanie najvýhodnejšej hypotéky vlastnými silami zaberie pomerne veľa času, keď vezmete do úvahy „obehanie“ všetkých 12-tich bánk, ktoré v súčasnosti (2019) poskytujú hypotekárny úver, resp. spotrebný úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Vo väčšine prípadov prvé kroky záujemcov o hypotéku smerujú do ich „vlastnej banky“, kde majú niekoľko rokov vedený účet, prípadne iné sporiace produkty. Myslia si, že ako „dlhoročným“ klientom im dá ich banka najlepšie podmienky. Nebýva to ale vždy tak.

Tu sa ponúka možnosť využiť službu hypotekárneho špecialistu. Je ich na trhu dosť a máte na výber, komu sa zveriť do rúk. Ich služby sú pre vás ako klienta zadarmo. Platí ich banka, v ktorej si nakoniec úver zoberiete. Viackrát sa mi potvrdilo, že dobrý a skúsený hypošpecialista vie dokonca vybaviť ešte lepšie podmienky aj v banke, kde je záujemca o úver niekoľkoročným klientom. Je to vďaka tomu, že hypošpecialisti, ktorí pracujú pre niektorú zo spoločností zaoberajúcich sa „vybavovaním“ hypoték, prinášajú bankám mesačne desiatky klientov o úver v objemoch niekoľko stotisíc Eur, preto majú oproti vám lepšiu vyjednávaciu pozíciu a podmienky, ako keď si budete vybavovať hypotéku sami. Nezabudnite že hypošpecialista sa venuje hypotékam dennodenne, je preto v tejto oblasti veľmi dobre zorientovaný, ovláda detailne podmienky jednotlivých bánk a vie čítať aj medzi riadkami.

Ako som už spomenul, hypotekárnych špecialistov, alebo spoločností ktoré sa venujú vybavovaniu hypoték je pomerne veľa, avšak s rôznou kvalitou poskytovaných služieb. Dobré je predtým, než sa pre niekoho rozhodnete, popýtať sa na referencie a odporúčania na dobrého poradcu vašich známych, kolegov v práci, alebo príbuzných, ktorí nedávno tiež riešili financovanie bývania.

Sú spoločnosti a spoločnosti. Je dobré pri výbere hypošpecialistu sa pozrieť aj na to, či sa špecializuje výhradne len na hypotéky (a vie o nich naozaj všetko), alebo popri tom rieši aj poistenie, dôchodkové sporenie, investovanie a pod. Zároveň by vás ako klienta mohlo zaujímať, či vami vybraný hypošpecialista spolupracuje a teda ponúka produkty spomedzi všetkých bánk, ktoré v SR poskytujú hypotéky, alebo spolupracuje iba s vybraným, obmedzeným počtom bánk. Pri prvej možnosti máte istotu, že vám váš hypotekárny poradca odporučí naozaj najvýhodnejšiu ponuku v rámci všetkých možností, ako keby vyberal napr. iba zo 4 bánk, pretože iba s tými spolupracuje.

Ja ako realitný maklér rozhodne odporúčam svojim záujemcom o kúpu nehnuteľnosti, aby sa skontaktovali s niektorým z mojich odporúčaných hypošpecialistov. Ako som už spomenul je táto služba pre klientov zadarmo, hypošpecialistovi platí odmenu za služby banka. Zároveň je takáto spolupráca nezáväzná. Môžete sa spokojne skontaktovať aj s dvoma, či troma hypošpecialistami a vybrať si naozaj tú najlepšiu ponuku. Je na šikovnosti a profesionalite toho ktorého finančného poradcu, ktorý vám prinesie ten naozaj najvýhodnejší produkt. Dokonca odporúčam poradiť sa s hypošpecialistom aj vtedy, ak ste na 100% rozhodnutí vybavovať si hypotéku v banke sami. Aspoň si takto overíte, či vám vami vybraná banka ponúkla naozaj tie najlepšie podmienky.

Ing. Patrik Ivánek, RSc., realitný maklér


Kontaktujte ma: