Background Image

Určenie trhovej/predajnej ceny nehnuteľnosti

Post Image

Určenie trhovej/predajnej ceny nehnuteľnosti


Chystáte sa predať nehnuteľnosť, ale neviete ako určiť správnu predajnú cenu? Každý predávajúci chce predať rýchlo a za čo najviac, teda za najlepšiu možnú cenu v danom čase a v porovnaní s konkurenciou (podobné byty/domy na predaj).

Určenie správnej predajnej ceny je pri predaji nehnuteľnosti jedným z najdôležitejších parametrov, ak nie ten najdôležitejší. Nikto predsa nechce predať „pod cenu“. Na druhej strane príliš vysoká cena môže potenciálnych kupujúcich odradiť a Váš byt či dom sa nepredá.

Kde a ako zistiť tú správnu predajnú cenu? Ak ste súkromný predávajúci a idete predávať svoju nehnuteľnosť, najčastejšie zamierite na internet a pozriete si realitné portály (napr. Nehnuteľnosti.sk, TopReality.sk, Reality.sk a pod.) a pozriete si za koľko sa predávajú podobné nehnuteľnosti vo Vašom meste, alebo mestskej časti, alebo sa popýtate na skúsenosti susedov či známych, ktorý nedávno tiež predávali nehnuteľnosť. Realitné portály majú väčšinou filtre, s pomocou ktorých si môžete ponuky vytriediť podľa viacerých kritérií, ako napr. lokalita, počet izieb, výmera, stav (pôvodný stav, čiastočná, alebo kompletná rekonštrukcia, príp. novostavba). Takto rýchlo vyselektujete z ponuky predávaných nehnuteľností tie, ktoré sa parametrami najviac podobajú tej Vašej a ľahko si pozriete za koľko sa predávajú. Väčšina portálov pri inzerátoch zobrazuje aj údaj o cene za m2, preto vaša orientácia v cenách „konkurenčných“ nehnuteľností bude veľmi rýchla.

Vďaka internetu si dnes aj laik vie ľahko pozrieť za koľko predávajú ostatní podobné nehnuteľnosti a vďaka tomu bude vedieť lepšie odhadnúť predajnú cenu, čo je veľkou výhodou. Tu si však treba dať pozor a počítať s tým, že predajné ceny najmä súkromných predávajúcich sú väčšinou „prestrelené“ aj o 10 - 15% oproti priemeru (alebo oproti reálnym cenám na kúpnych zmluvách ktoré idú na kataster). Bežní ľudia spravidla nemajú prístup k profesionálnym nástrojom na stanovenie trhovej ceny (ako majú napr. realitné kancelárie, NBS, banky, kataster a pod.) a svoju cenu určia iba na základe toho za koľko vidí predávať ostatných, alebo čo im poradí ich sused, ktorý predával podobný dom/byt pred rokom. V praxi som sa už viackrát stretol aj s tým, že predávajúci určil predajnú cenu podľa toho, koľko potrebuje predajom napr. domu získať, aby si za to kúpiť 3 byty pre seba a dve dospelé deti.

Druhou možnosťou ako zistiť a určiť správnu trhovú cenu predávanej nehnuteľnosti, je obrátiť sa na realitnú kanceláriu (RK), alebo realitného makléra. Kontakt na RK či makléra viete nájsť na internete, alebo požiadať o odporúčanie Vašich známych alebo kolegov v práci. Výhodou je, že RK/makléri sú profesionáli, ktorí väčšinu svojho času venujú predaju nehnuteľností a ročne predajú desiatky domov, bytov či pozemkov. Majú tak prehľad o trhu a reálnych predajných cenách, za ktoré sa nehnuteľnosti v danej lokalite skutočne predajú. Ďalšou výhodou je, že dobrý maklér, alebo RK má k dispozícii aj profesionálny nástroj na stanovenie predajnej ceny (CMA - Comparative Market Analysis, realitná mapa a pod.). Záujemcovi o predaj nehnuteľnosti tak vie dobrý maklér pred samotným predajom vypracovať a v písomnej, elektronickej (emailovej) podobe poskytnúť profesionálne spracovaný TRHOVÝ ODHAD PREDAJNEJ CENY NEHNUTEĽNOSTI. Vďaka správne určenej predajnej cene máte šancu, že sa Vaša nehnuteľnosť skutočne predá a to rýchlo a za najlepšiu cenu.

Ale čo keď nepredávam nehnuteľnosť, ale trhový odhad potrebujem napr. pre dedičské konanie?

Aj tu je dobrou radou kontaktovať skúseného realitného makléra/RK. Skúsený realitný maklér Vám vie aj na takéto účely vypracovať profesionálne spracovaný odhad ceny nehnuteľnosti a tak prispieť napr. k férovej dohode o vysporiadaní dedičstva s Vašimi príbuznými.

Cenový odhad nehnuteľností tak môžete od makléra využiť pre rôzne účely - pre spomínané dedičské konanie, ako podklad pre súdne konanie, alebo pre poisťovňu pred uzatvorením zmluvy o poistení nehnuteľnosti. Samozrejme aj cenový odhad od makléra nie je všeliek a nenahrádza Znalecký posudok, ktorý po Vás bude vyžadovať financujúca banka k žiadosti o hypotéku. Ten môže urobiť iba súdny znalec s príslušným vzdelaním a „pečiatkou“. Ale v niektorých ďalších životných situáciách môže byť cenový odhad užitočným pomocníkom. V prípade ďalších otázok alebo záujme o cenový/trhový odhad predajnej ceny nehnuteľnosti ma môžete kontaktovať na t.č. 0903-208 009, alebo emailom na info@patrikivanek.sk.

Ing. Patrik Ivánek, RSc., realitný maklér


Kontaktujte ma: