Background Image

Dám byt viacerým realitkám, lebo ho potrebujem predať čo najskôr...

Post Image

Dám byt viacerým realitkám, lebo ho potrebujem predať čo najskôr...


Túto vetu som počul už asi 1000-krát. Najčastejším argumentom predávajúcich je, že predsa sa nebudú viazať v jednej RK, čo ak im prinesie záujemcu iná RK, alebo si kupujúceho nájdu sami. Ďalším argumentom je, že čím väčší počet RK danú nehnuteľnosť predáva, tým viac potenciálnych kupujúcich sa o nej dozvie. Nič nie je ďalej od pravdy. Vysvetlím prečo.

V súčasnosti sa už neuverejňuje ponuka nehnuteľnosti v časopise či novinách. Všetko sa dnes rieši na internete. Najviac potenciálnych klientov hľadá svoj nový domov na realitných portáloch ako napr. Nehnuteľnosti.sk, Topreality.sk, Reality.sk a v posledných rokoch na sociálnych sieťach, najmä na Facebooku. Preto aj realitné kancelárie inzerujú práve tam. V prípade ak predávajúci dá svoj dom či byt do ponuky viacerých RK, ich ponuka sa tak stretne na tých istých realitných portáloch (v prípade FB na tých istých FB skupinách venujúcich sa predaju a kúpe nehnuteľností). Keďže portály umožňujú filtrovanie ponúk a vyhľadávanie nehnuteľností podľa lokality, výmery, ceny a pod., inzerát toho istého domu či bytu tak nájdu pekne pokope. Ak je ponuka predávanej nehnuteľnosti v 5-tich, alebo 10-tich kanceláriách, bude tak inzerát na jej predaj zobrazený 5 alebo 10x pod sebou. Ale keďže každá RK má inú výšku provízie, alebo danú nehnuteľnosť maklér RK „naberá cez telefón“ (pls. pošlite mi fotky bytu emailom), v každom inzeráte budú uvedené iné informácie o cene, výmere, poschodí, zariadení, mesačných poplatkoch a podobne. Ako takáto ponuka pôsobí na potenciálneho kupujúceho? Z praxe viem že mätúco a nedôveryhodne. Záujemca o kúpu nevie v záplave protichodných informácií rozlíšiť akú má vlastne byt výmeru či cenu a ktorý sprostredkovateľ je ten „pravý“, ktorý predávajúceho zastupuje. Výsledkom často býva, že aj keď sa pokúsi kontaktovať niektorého z maklérov, častokrát sa mu ani nedovolá. A kupujúci sa radšej poobzerá po nejakej inej nehnuteľnosti.

Ďalším dôvodom prečo predaj cez viacero RK je pre majiteľa nevýhodný je že im kazí predajnú cenu. Ak totiž zveria predaj svojho bytu či domu viacerým maklérom/RK, títo makléri sú voči sebe v konkurencii. A ako sa zachovajú? Budú sa snažiť čo najviac tlačiť majiteľov znížiť cenu, aby predbehli ostatných maklérov a aby boli prví, kto danú nehnuteľnosť predá. Nie je nič nezvyčajné, že tie najmenej „seriózne“ RK „podlezú“ aj čistú cenu stanovenú majiteľom (bez započítania provízie RK). Budú tak pravdepodobne jedinou RK ktorá vôbec majiteľovi zavolá že má klienta, avšak než sa dohodnú na obhliadke, bude musieť znížiť svoju cenu o províziu RK. Druhým faktom v neprospech predávajúceho je skutočnosť, že ak jeho nehnuteľnosť predáva viacero maklérov/RK, títo do predaja budú investovať iba minimum peňazí na marketing, svojho vlastného času a energie. Drvivá väčšina maklérov na Slovensku pracujú pre RK na živnosť alebo ako s.r.o. a nedostávajú žiadny plat. Zarobia si iba ak nejakú nehnuteľnosť predajú. Preto ak vedia, že danú nehnuteľnosť predáva ďalších 10 maklérov, pravdepodobnosť a šanca že ju predajú práve oni, sa znižuje na 1/10. Preto svoj čas a energiu radšej venujú iným zákazkám, napr. ktoré majú exkluzívne. Pretože tu majú istotu, že ak sa nájde kupujúci, budú to práve oni ktorí konkrétnu nehnuteľnosť predajú.

Predávajúci si tak neuvedomujú, že ak zveria predaj viacerým maklérom/RK, títo de facto pracujú pre kupujúcich, lebo sa im snažia predať ich nehnuteľnosť za nižšiu cenu.

Aké má táto situácia riešenie? Zveriť predaj Vašej nehnuteľnosti iba jednej RK. Vašou jedinou a najdôležitejšou úlohou bude iba vybrať si tú správnu kanceláriu či konkrétneho makléra. V dnešnej dobe máte na to viacero možností – popýtať sa na odporúčania príbuzných, známych, či kolegov v práci, alebo si dohľadať informácie o tom ktorom maklérovi či RK na internete. Každá RK má dnes svoju webovú stránku, je na Facebooku a pod. Predtým ako niektorú oslovíte na spoluprácu, pozrite si aké iné nehnuteľnosti v danej lokalite už predali, ako prezentujú iné nehnuteľnosti na predaj, na akých portáloch inzerujú, aké majú fotografie či videoprezentácie, aké majú referencie a odporúčania iných predávajúcich, ktorým predávali nehnuteľnosť.

Ak si vyberiete toho správneho makléra alebo RK, máte vopred takmer vyhrané. Ak vás bude zastupovať iba jeden maklér, má 100% motiváciu a snahu predať Vašu nehnuteľnosť. Na druhej strane sa v takomto prípade nemôže vyhovoriť na ostatných maklérov, pretože predaj Vašej nehnuteľnosti má plne v rukách iba on. A čo je najlepšie? Cenu predávanej nehnuteľnosti máte ako predávajúci pod plnou kontrolou. Nehnuteľnosť maklér ponúka iba za cenových podmienok, ktoré si vopred dohodnete. Prípadná úprava predajnej ceny (ak by sa napr. dlhšie nedarilo byt/dom predať) sa uskutoční vždy iba po vzájomnej dohode s Vašim maklérom. PRI EXKLUZÍVNOM PREDAJI TOTIŽ MAKLÉR PRACUJE PRE VÁS!Ing. Patrik Ivánek, RSc., realitný maklér


Kontaktujte ma: