Background Image

Uvažujete nad predajom nehnuteľnosti? Predajte teraz.

Post Image

Uvažujete nad predajom nehnuteľnosti? Predajte teraz.


Rozmýšľate nad tým, či je správny čas na predaj vášho bytu či domu? Neviete ako určiť správnu predajnú cenu a ako ovplyvnila ceny nehnuteľností korona?

Ak ste z Bratislavy alebo jej blízkeho okolia a uvažujete nad tým či predať vašu nehnuteľnosť teraz, alebo až budúci rok, odpoveď je TERAZ. Prečo?

Od začiatku koronakrízy sa rast cien nehnuteľností v BA nezastavil. Korona teda nemala za následok pokles predajných cien, ako očakávali niektorí kupujúci. V prvých mesiacoch vplyvom korony iba klesol dopyt a počet obhliadok sa znížil na minimum (najmä z obavy ľudí o vlastné zdravie). Avšak v Bratislave dlhodobo dopyt po bývaní vysoko prevyšuje ponuku, preto po čiastočnom uvoľnení „koronaopatrení“ začiatkom leta sa predaj nehnuteľností rozbehol na „predkoronovú“ úroveň. Čakať preto na pokles cien vplyvom koronakrízy sa niektorým kupujúcim nemusí vyplatiť.

Realitný trh má tradične dlhú mieru odozvy na podnety, ktoré spôsobujú rast či pokles cien nehnuteľností. Preto aj napr. vplyv koronakrízy zo začiatku tohto roka (február/marec) sa môže prejaviť na prípadnom poklese cien o pol až trištvrte roka (tvrdia niektorí odborníci).

To, či ceny nehnuteľností v Bratislave zostanú vysoké, budú rásť, alebo naopak klesnú, závisí od veľa faktorov. Napríklad ako sa bude vyvýjať (rásť) nezamestnanosť, meniť sentiment kupujúcich, ako zareagujú banky poskytujúce hypoúvery (sprísnia podmienky, znížia úroky?) a pod.

Všetko bude závisieť od toho, dokedy bude ešte koronakríza a jej dôsledky trvať (týždne, mesiace) a aký (nepriaznivý) vplyv bude mať na slovenskú ekonomiku a tým pádom aj na realitný trh.

Ak teda v týchto dňoch uvažujete o predaji nehnuteľnosti, isté je to, že ceny ešte ostávajú VYSOKÉ, pretože ľudia (zatiaľ) stále nakupujú a i keď banky mierne sprísnili podmienky na získanie hypotéky, úroky nezvýšili, dokonca v niektorých bankách ešte klesli.

To sa ale môže začiatkom budúceho roka zmeniť. Koncom roka vypršia opatrenia bánk ako je odklad splátok hypoték. Budúci rok tak kľudne môže dôjsť k nárastu počtu nehnuteľností na predaj od majiteľov, ktorí sa vplyvom dnešnej situácie pravdepodobne dostanú do problémov so splácaním hypoték, alebo prídu o prácu. Ponuku predávaných nehnuteľností môže rozšíriť aj množstvo tzv. investičných bytov, ktoré majitelia nakúpili s cieľom krátkodobého prenájmu. S obmedzením cestovania a vďaka proti-koronovým opatreniam trh s prenájmami prakticky zo dňa na deň spadol na nulu.

Ceny nahnuteľností od začiatku budúceho roka budú závisieť hlavne od dopadov korony na ekonomiku a zamestnanosť a tým pádom na „kúpyschopnosť“ ludí. Ak tento vývoj bude negatívny a dopyt po kúpe bývania klesne a zároveň sa zvýši ponuka nehnuteľností na predaj, bude to viesť k tlaku na zníženie cien. Kým teraz v realitách pretrváva TRH PREDÁVAJÚCEHO (ponuka je menšia ako dopyt, predávajúci si diktujú ceny), budúci rok to z vyššie spomínaných dôvodov MÔŽE byť naopak - bude veľa nehnuteľností na predaj, ale menej kupujúcich ochotných, alebo schopných kúpiť. Ceny nehnuteľností tak pôjdu smerom dole.

Poznámka na záver: toto je samozrejme len jedna z možností vývoja na realitnom trhu a netvrdím že jediná. Ak korona v dohľadnej dobe ustúpi, životy ľudí a slovenská ekonomika sa vrátia do svojich pôvodných koľají, cien nehnuteľností sa to nemusí nakoniec dotknúť. Ak ale budete predávať dnes, máte istotu, že predáte za dobrú (vysokú) cenu. Čo bude o pol roka, či o rok dnes nikto nevie na 100% predpovedať.Ing. Patrik Ivánek, RSc., realitný maklér


Kontaktujte ma: